Kolektory słoneczne

Oferowane przez nas systemy EKO-WATT Kolektory Słoneczne są rozwiązaniem nie tylko skutecznym i wydajnym, ale także ekologicznym. Powinna zdecydować się na nie każda osoba korzystająca z ciepłej wody użytkowej i dbająca o obniżenie rachunków za energię. Warto pamiętać, że przez ostatnie lata największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się właśnie kolektory słoneczne. Cena tego rozwiązania, jak również możliwość skorzystania z dofinansowania inwestycji to tylko niektóre z korzyści.

Systemy znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również na działkach, w gospodarstwach rolnych, w firmach, hotelach, szpitalach, obiektach sportowych i wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Mogą również stanowić część układów przygotowujących c.w.u. do podgrzania wody w basenie, a także wspomagać c.o.

Aby system kolektorów słonecznych działał prawidłowo, należy zadbać o odpowiednią konfigurację zestawu. W przypadku instalacji do wspomagania podgrzewu c.w.u. podstawowym kryterium doboru jest ilości osób korzystających z wody. Dobór instalacji do wspomagania c.o. będzie uzależniony już nie tylko od zapotrzebowania danego gospodarstwa w energię do c.o., ale również rodzaj istniejącej w budynku instalacji. Warto pamiętać, iż największą wydajność będą miały systemy solarne wspomagające pracę tzw. niskotemperaturowych instalacji c.o.

Nasze zestawy konfigurowane są w oparciu o kolektory płaski i kolektory próżniowe.

Działanie modeli płaskich oparte jest na pochłanianiu promieni słonecznych poprzez tzn. absorber, czyli układ rurek (bądź kanałów) umocowanych do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje układu absorbera: harfowy i meandrowy. Całość chroni obudowa, która jednocześnie ogranicza straty ciepła.

Działanie kolektorów próżniowych typu heat pipe oparte jest na odparowaniu czynnika roboczego transportującego ciepło z rurki miedzianej, która ogrzewa glikol przepływający w górnej części kolektora. Absorber znajduje się w próżni, co poprawia znacznie działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych, na jakich znajduje się Polska.

Porównując instalacje słoneczne oparte na kolektorach płaskich i kolektorach próżniowych warto pamiętać, iż oba rozwiązania spełniają przyjęte założenia wyjściowe. Warto jednak zwrócić uwagę na okresy, w których oba rodzaje instalacji będą bardziej wydajne. Instalacja z panelami płaskimi okaże się o wiele wydajniejsza w sezonie letnio-wiosennym, natomiast instalacja z wariantami próżniowymi – w okresach przejściowych. Jest to efektem technologii produkcyjnej, dzięki której kolektory słoneczne uzyskały swoją funkcjonalność. Ceny obu systemów są do siebie zbliżone.

Zasady zakładania systemów solarnych

Dbając o zachowanie jak największej wydajności całego systemu, należy uważnie dobrać miejsce montażu oraz kąt, pod którym ustawione zostaną kolektory słoneczne. Zaleca się ich ustawienie w kierunku południa. Oczywiście istotne jest też odchylenie – im większe, tym większa efektywność działania systemu. Jeśli w danej lokalizacji brak jest technicznych możliwości montażu w kierunku południowym lub odchylenie od południa jest znaczące, należy zastosować kolektory o większej powierzchni. W przypadku wystąpienia tego rodzaju warunków technicznych należy rozważyć montaż instalacji solarnej opartej na modelach próżniowych, które posiadają większe niż warianty płaskie, dopuszczalne odchylenie od południa. W przypadku kolektorów słonecznych próżniowych istnieje również możliwość montażu wschód-zachód (przy zastosowaniu większej powierzchni grzewczej).

Najkorzystniejszym miejscem jest oczywiście połać dachowa. Jest to całkowicie bezpieczne dla konstrukcji dachu, gdyż waga samych systemów solarnych jest stosunkowo niewielka, a ich odpowiednia budowa sprzyja minimalnemu oddziaływaniu na konstrukcję dachu. Co więcej – instalacja odbywa się bez ingerencji w pokrycie dachu.

Zaletą tego rodzaju montażu jest też zmniejszenie ryzyka uszkodzeń mechanicznych, ewentualnych zacienień, a przy tym tak zamontowane kolektory słoneczne będą stawiały mniejszy opór wiatrowi.

Ze względu na dostępne rozwiązania konstrukcyjne możliwy jest również montaż systemu na elewacji lub gruncie. Wybór tego rodzaju montażu w dużej mierze zależy od możliwości technicznych uzyskania optymalnego nachylenia kolektorów słonecznych próżniowych i płaskich oraz bardzo często ułatwia uzyskania wystawy w kierunku południowym.

Dokonując wyboru lokalizacji kolektorów słonecznych próżniowych, jaki i płaskich należy kierować się przede wszystkim możliwościami konstrukcyjnymi danego rozwiązania. Ważne jest również aby wszystkie przyjęte rozwiązania harmonizowały z architekturą budynku.

Wybierając nasze rozwiązania zyskujecie Państwo gwarancję, że wszystkie komponenty będą dostosowane do Waszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu system będzie spełniał swoje zadanie przez wiele długich lat, wykazując się wydajnym, a przy tym bezawaryjnym działaniem.

Zalety kolektorów słonecznych

  • Tania eksploatacja układu (koszt to jedynie: prąd pobierany przez pompę obiegową i okresowa wymiana glikolu);
  • Zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową do 70%;
  • Niewyczerpalne i przyjazne środowisku źródło energii;
  • Właściwie bezobsługowy charakter instalacji;
  • Produkcja energii odbywa się nawet w pochmurne dni pod warunkiem zastosowania odpowiedniego rodzaju kolektorów i odpowiednio dobranego układu.